Samotnie na biegun, czyli pierwsza Polka na Biegunie Południowym - spotkanie z Małgorzatą Wojtaczką

plakat-Samotnie na biegun, czyli pierwsza Polka na Biegunie Południowym - spotkanie z Małgorzatą Wojtaczką   16 maja 2017, godz. 17.00    MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Wojtaczką, pierwszą Polką, która zdobyła Biegun Południowy. Spotkanie odbędzie się 16 maja o godz. 17.00 w siedzibie głównej MBP przy ul. Rynek 3.

Małgorzata Wojtaczka - pasjonatka wypraw jaskiniowych oraz ekspedycji w rejony polarne: na Islandię, Spitsbergen i Antarktydę.

Brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii.

Dotarła na dno najgłębszej jaskini w tym paśmie: Sistema del Hou de la Canal Parda, na głębokość - minus 903 m.

Zdobyła, w warunkach zimowych, na nartach, szczyt Newtontoppen (1717 m n.p.m.), najwyższą górę Spitsbergenu, ciągnąc specjalne sanie (pulki) ze sprzętem wyprawowym i jedzeniem. Samotnie przeszła ponad 120 km przez największy płaskowyż Europy - Hardangerviddę w Norwegii. Cały czas na nartach i z pulkami.

Doświadczona uczestniczka żeglarskich wypraw polarnych, podczas których opłynęła jachtami żaglowymi m.in. - Spitsbergen, Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę.

Laureatka nagrody za "wybitne osiągnięcia sportowe" przyznawanej przez  UKFiT (obecnie - Ministerstwo Sportu i Turystyki).

Ulubiony kolor: niebieski.

Zachwyca ją krajobraz i piękno surowej, polarnej przyrody Arktyki i Antarktydy.

Hobby - kanioning, górskie trekkingi  i podróże w niezwykłe, odległe od cywilizacji miejsca. Gdy nie jest na kolejnych wyprawach - uwielbia pracę w ogrodzie i majsterkowanie.

 W styczniu 2017 roku zdobyła Biegun Południowy jako pierwsza Polka. Wyprawa trwała 69 dni, podczas których przeszła ponad 1200 kilometrów, ciągnąc za sobą ponad 100 kilogramów ekwipunku. Samotnie i bez wsparcia z zewnątrz.

Nagrodzona Kolosem 2017 w kategorii "Wyczyn Roku".

   inne Klub Podróżnika

Projekt Młodzi kreatywni – interaktywni

Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

100 książek na 100 lat Niepodległości 1918-2018

Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej

ibukcitywalk

 logo bookcrossing