Samotnie na biegun, czyli pierwsza Polka na Biegunie Południowym - spotkanie z Małgorzatą Wojtaczką

plakat-Samotnie na biegun, czyli pierwsza Polka na Biegunie Południowym - spotkanie z Małgorzatą Wojtaczką   16 maja 2017, godz. 17.00    MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Wojtaczką, pierwszą Polką, która zdobyła Biegun Południowy. Spotkanie odbędzie się 16 maja o godz. 17.00 w siedzibie głównej MBP przy ul. Rynek 3.

Małgorzata Wojtaczka - pasjonatka wypraw jaskiniowych oraz ekspedycji w rejony polarne: na Islandię, Spitsbergen i Antarktydę.

Brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii.

Dotarła na dno najgłębszej jaskini w tym paśmie: Sistema del Hou de la Canal Parda, na głębokość - minus 903 m.

Zdobyła, w warunkach zimowych, na nartach, szczyt Newtontoppen (1717 m n.p.m.), najwyższą górę Spitsbergenu, ciągnąc specjalne sanie (pulki) ze sprzętem wyprawowym i jedzeniem. Samotnie przeszła ponad 120 km przez największy płaskowyż Europy - Hardangerviddę w Norwegii. Cały czas na nartach i z pulkami.

Doświadczona uczestniczka żeglarskich wypraw polarnych, podczas których opłynęła jachtami żaglowymi m.in. - Spitsbergen, Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę.

Laureatka nagrody za "wybitne osiągnięcia sportowe" przyznawanej przez  UKFiT (obecnie - Ministerstwo Sportu i Turystyki).

Ulubiony kolor: niebieski.

Zachwyca ją krajobraz i piękno surowej, polarnej przyrody Arktyki i Antarktydy.

Hobby - kanioning, górskie trekkingi  i podróże w niezwykłe, odległe od cywilizacji miejsca. Gdy nie jest na kolejnych wyprawach - uwielbia pracę w ogrodzie i majsterkowanie.

 W styczniu 2017 roku zdobyła Biegun Południowy jako pierwsza Polka. Wyprawa trwała 69 dni, podczas których przeszła ponad 1200 kilometrów, ciągnąc za sobą ponad 100 kilogramów ekwipunku. Samotnie i bez wsparcia z zewnątrz.

Nagrodzona Kolosem 2017 w kategorii "Wyczyn Roku".

   inne Klub Podróżnika

Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej

portret miast

ibukcitywalk

 logo bookcrossing