Wielokulturowość - jestem na tak

plakat-Wielokulturowość - jestem na tak

W związku z realizacją projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”, Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu nawiązała współpracę z asystentami romskimi pracującymi w kędzierzyńsko-kozielskich szkołach. Potrzeba wspólnych działań zrodziła się podczas spotkań i rozmów z p. Ingą Mirgą, Magdaleną Rutkowską oraz Tobiaszem Kucą w trakcie cyklu warsztatów, kiedy to właśnie uświadomiliśmy sobie wspólnie, że istnieje ogromna potrzeba  prowadzenia działań wielokulturowych właśnie z tą mniejszością, zamieszkującą nasze miasto.

Współpracę rozpoczęliśmy na poziomie szkoły podstawowej, organizując w bibliotece Filii nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu  imprezę pt. POLSKO - ROMSKIE BAJANIE, mającą na celu pokazać dzieciom  kulturę i życie Romów.

Spotkaniu przewodniczyła Pani Inga Mirga – asystentka romska z  PSP nr 1. Towarzyszyły jej córki:  Semiliana, Natalia i Karolina, które są uczennicami  PSP nr 1.

Do udziału w imprezie zaproszeni zostali uczniowie I klasy Szkoły Podstawowej nr 9 w Kędzierzynie-Koźlu. Podczas spotkania dzieci miały okazję obejrzeć ciekawy film,  ukazujący zapomniany świat cygańskich taborów oraz historię Romów, ich  tradycję, kulturę i obrzędy. Po prezentacji filmu Pani Inga zrobiła dzieciom krótki test n. t. tego co zapamiętały – oczywiście uczniowie bezbłędnie odpowiadali  na każde pytanie związane z treściami zawartymi w filmie. Następnie odbył się pokaz strojów romskich,  a na zakończenie spotkania,  prezentacja tańca romskiego w wykonaniu najmłodszej córki Pani Ingi Karoliny.  Spotkanie było wspaniałą okazją nie tylko do poznania romskiej tradycji i kultury, ale również próbą integracji, zrozumienia  i życzliwości wobec różnorodności kultur.

DSC04433.jpg DSC04431.jpg DSC04428.jpg DSC04434.jpg DSC04438.jpg DSC04437.jpg DSC04448.jpg DSC04441.jpg DSC04472.jpg DSC04466.jpg DSC04518.jpg DSC04516.jpg  inne Biblioteka Miejscem Spotkań Wielu Kultur

Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej

portret miast

ibukcitywalk

 logo bookcrossing