Galeria

Młodzi artyści z Ukrainy w Kędzierzynie–Koźlu

W dniach od 7 do 11 maja br. przebywał w naszym mieście 20 osobowy młodzieżowy zespół taneczny ”Perła” z Doliny koło Iwanofrankowska (dawny Stanisławów) na Ukrainie, który przyjechał na zaproszenie Stowarzyszenia Kresowian z Kędzierzyna–Koźla. Zespół ten działa przy tamtejszej sobotnio-niedzielnej szkole w polskiej parafii rzymsko-katolickiej pod egidą proboszcza ks. Krzysztofa Panasowca i Towarzystwa Kultury Polskiej im. Franciszka Karpińskiego. Zrzesza głównie młodzież mająca polskie korzenie, która kultywuje Polski folklor i tradycje Podola.

W czasie pobytu w naszym mieście młodzi artyści z zespołu „Perła zakwaterowani zostali w kozielskich rodzinach i wystąpili w kilku szkołach i podstawowych i gimnazjach Kędzierzyna –Koźla, spotkali się także z rówieśnikami. Zwiedzili także nasze miasto, Górę św. Anny oraz okolice. W kozielskiej Baszcie przyjęci zostali przez działaczy i kierownictwo Towarzystwa Ziemi Kozielskiej i spotkali się z przedstawicielami władz miasta i powiatu. Wystąpili też z koncertem na spotkaniu integracyjnym w Przedszkolu nr 13.

9 maja br. młodzi Polacy z Ukrainy zatańczyli i zaśpiewali dla mieszkańców miasta podczas koncertu sali w Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Ksiądz Krzysztof Panasowiec w czasie sobotnich i niedzielnych mszy świętych głosząc Słowo Boże mówił m.in. o pracy misyjnej prowadzonej wśród mieszkańców 20 tysięcznej Doliny, a solistka i instrumentalistka Maria grająca na typowo ukraińskiej 66. strunowej bandurze wystąpiła z kilkoma recitalami w kościele p.w. św. Zygmunta i św. Jadwig śl.

DSCF1582.JPG DSCF1585.JPG DSCF1587.JPG DSCF1589.JPG DSCF1588-001.JPG DSCF1590.JPG