Salon Muzyki i Literatury pt. „Motyw konia w literaturze, muzyce i malarstwie”

plakat-Salon Muzyki i Literatury pt. „Motyw konia w literaturze, muzyce i malarstwie”   29 marca 2019, godz. 17.00    MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)

Zapraszamy na Salon Muzyki i Literatury pt. „Motyw konia w literaturze, muzyce i malarstwie” oraz wernisaż wystawy malarstwa Roberta Żurmana pt. „Nie tylko konie…”. 

Goście Salonu: Andrzej Sałacki- polski jeździec, trener kadry narodowej w ujeżdżeniu, Katarzyna Rzeszutek – fortepian, Robert Żurman – artysta plastyk, Izabela Migocz- śpiew i prowadzenie.

Wydarzenie odbędzie się 29 marca o godz. 17.00 w MBP, Rynek 3.

Wystawa czynna będzie do 24 kwietnia.

 

Andrzej Sałacki – polski jeździec, trener i działacz jeździecki, trener Kadry Narodowej w ujeżdżeniu. Zdobywca 12 medali Mistrzostw Polski w konkurencji ujeżdżenia, wielokrotnie występujący na zawodach międzynarodowych. Jest pierwszym polskim finalistą Pucharu Świata w tej dyscyplinie. Z wykształcenia lekarz weterynarii i absolwent studiów trenerskich.
Bezprecedensowym osiągnięciem Andrzeja Sałackiego był pokaz ujeżdżenia klasy Grand Prix na koniu bez ogłowia. Koniem tym była klacz półkrwi angielskiej Czcionka. Jeździec prezentował to show podczas największych światowych wydarzeń jeździeckich, m.in. na stadionie Wembley w 1988 na zaproszenie ówczesnej Prezydent Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) – księżniczki Anny, zdobywając tytuł Jeźdźca Roku. Występ ten zaowocował zaproszeniem do Windsoru na specjalny pokaz przed królową Elżbietą II. Andrzej Sałacki to jedyny polski jeździec, który otrzymał zaproszenie na prywatny pokaz przed królową. Show z klaczą Czcionka bez ogłowia był prezentowany w różnych miejscach świata przez ponad trzy lata, a klacz była jedynym koniem na świecie wykonującym taki pokaz.
W latach 80. XX wieku wprowadził do Polski dyscyplinę woltyżerki. Prowadzony przez niego zespół ze Stadniny Koni w Jaroszówce zdobył kilkakrotnie brązowe medale Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Andrzej Sałacki zyskał także sławę najlepszego lonżującego i na zlecenie FEI prowadził kursy lonżowania w Europie, USA, Brazylii i Argentynie. W stadninie w Jaroszówce był trenerem WKKW i skoków, od której to dyscypliny rozpoczynał wcześniej swoją karierę jeździecką.
W klubie jeździeckim Lewada (Zakrzów), będącym liderem rankingów PZJ, trenuje zawodników ujeżdżenia, spośród których wielu jest medalistami Mistrzostw Polski i członkami Kadry Narodowej. Przygotowywane przez klub konie wygrywają czempionaty. Od stycznia 2000 do lutego 2005 pełnił obowiązki trenera Kadry Narodowej, które pełni ponownie od sierpnia 2017. We wrześniu 2017 roku Andrzej Sałacki został wiceprezesem Central European Dressage Working Group. Należy do zarządu elitarnego zrzeszenia trenerów Internationale Dressage Trainers Club. W 2012 trener i kierownik polskiej ekipy na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.
Od roku 1998, w klubie Lewada organizowane są corocznie Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd (Art Cup), w których bierze udział kilkudziesięciu polskich artystów. Mistrzostwa rozgrywane są w czterech konkurencjach jeździeckich: skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, powożeniu i western riding. Impreza relacjonowana jest w telewizji, mediach ogólnopolskich i lokalnych i podziwiana przez kilkutysięczną publiczność.
Andrzej Sałacki jest także autorem podręcznika jeździeckiego „Trening, sędziowanie, przepisy w konkurencji ujeżdżenia”.
W latach 2014-2018 był radnego sejmiku Województwa Opolskiego . Od 2019 roku kieruje Ośrodkiem Szkolenia Olimpijskiego GOSiR w Zakrzowie.

Katarzyna Rzeszutek - pianistka – kameralistka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego i klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger – Kułakowskiej. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi I nagrody i Grand Prix na VII i VIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim, III nagrody na XX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Virtuosi per musica di pianoforte w Usti, I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym Muzyki im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Jest także laureatką XXII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina w Warszawie oraz Laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gliwic za Osiągnięcia Kulturalne. Od 2014 r. pracuje na stanowisku akompaniatora i korepetytora na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie. W grudniu 2016 r. ukazała się jej płyta „We mgłach” z pieśniami Karola Szymanowskiego. Od 2015 roku jest organizatorem projektów edukacyjnych i koncertowych „Kopalni Sztuki Wokalnej”.


Robert Żurman – Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. W 1994 r. uzyskał dyplom z malarstwa i grafiki w pracowni prof. W.Witkowskiego i prof. art. graf. M. Snocha. W 2017 r. uzyskał świadectwo ukończenia studiów podyplomowych na Wydziale Artystycznym - Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Uprawia malarstwo, grafikę komputerową, rzeźbiarstwo. Brał udział w 10 wystawach indywidualnych i blisko 30 zbiorowych. Od 2006 zajmuje się tworzeniem scenografii do gier strategiczno bitewnych o tematyce fantasy, sci fi, historycznej i filmowej. W dorobku ponadto szereg wydawnictw z zakresu ilustracji książkowej. Prace w kolekcjach prywatnych klientów z Polsce, USA, Kanady, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Rosji, Grecji, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Azji, RPA, Australii, Brazylii, Argentyny.

   inne Salon Muzyki i Literatury

Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

100 książek na 100 lat Niepodległości 1918-2018

Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej

ibukcitywalk

 logo bookcrossing