Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską

plakat-Spotkanie autorskie z Teresą Zielińską   17 września 2019, godz. 17.00    MBP Kędzierzyn-Koźle (Rynek 3)

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Teresą Zielińską poświęcone książce pt. „Sławni zapomniani”, które odbędzie się 17 września 2019 r. o godz.17.00 w MBP, Rynek 3.

Teresa Zielińska (urodzona w 1950 roku na Dolnym Śląsku) ma za sobą 43 lata pracy zawodowej.
Przez 33 lata była związana z Radiem Opole. Zajmowała ją głównie kultura i sprawy społeczne. Przez ten czas docierała do najmniejszych zakątków województwa, a gośćmi jej programów byli mieszkańcy regionu oraz wybitni polscy twórcy kultury.
Po przejściu w 2007 roku na radiową emeryturę, nadal pracowała. Przez siedem lat była rzecznikiem prasowym Politechniki Opolskiej, a następnie ponad dwa lata zajmowała się projektami unijnymi Uniwersytetu Opolskiego. Od września 2016 roku już tylko pisze.
Jest autorką sześciu książek. Dwie napisała na zlecenie opolskich uczelni publicznych („Z Kresów do Opola. O pracownikach opolskiej uczelni technicznej” oraz „Nauka & biznes”), jedną – „O karnych obozach Wehrmachtu” – Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Wydane w 2017 roku „Historie życiem pisane” to jej własne przedsięwzięcie autorskie, przy udziale Miasta Opola, bo książka była jednym z akcentów obchodów 800-lecia Opola.
To pierwsza część „Tryptyku opolskiego”. Druga część z 2018 roku – „(O)Polskie Antypody”, które wydała własnym sumptem, po odbyciu 4-miesięcznej, kosztownej wyprawy do Australii i Nowej Zelandii, by spotkać tam głównie mieszkańców naszego regionu.
Trzecia część (2019) – „Sławni zapomniani” – właśnie trafia do rąk Czytelników. Są to osobiste wspomnienia autorki, dotyczące ludzi kultury z Opola i województwa, którzy swoim dorobkiem zapisali się w dziejach powojennych dokonań Opolszczyzny. Zmarli w latach 1979-2018: animatorzy kultury i historycy, konserwatorzy zabytków i historycy sztuki, twórcy ludowi i bibliotekarze, muzycy i pisarze, a przede wszystkim artyści plastycy i fotograficy. Niegdyś pisano o nich na pierwszych stronach nie tylko lokalnych gazet, dziś nie znają ich nawet pracownicy kultury. Przypominają ich „Sławni zapomniani” – trzecia część „Tryptyku opolskiego”. Całość powstała z myślą o utrwaleniu historii regionu, z którym – jak sprawił przypadek w 1960 roku – autorka związała się na długie lata życia.  inne Spotkania autorskie

Projekt Złote książki w górach i miastach jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

100 książek na 100 lat Niepodległości 1918-2018

Biblioteka Cyfrowa

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica

Blog Miejskiej Biblioteki Publicznej

ibukcitywalk

 logo bookcrossing